Şebnem Özkal

Şebnem Özkal

1966 yılında Ordu’da doğdu. İlkokul sonrası eğitimini 1978-1985 yılları arasında TED Ankara Koleji, 1985-1989 yılları arasında Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Profesyonel hayatına 1989 yılında Isıtma, Soğutma ve Havalandırma (HVAC) sektöründe Alarko-Carrier A.Ş. Sistem Klima departmanında çalışarak başladı. Farklı görevlerle çalıştığı Alarko-Carrier’dan ayrıldıktan sonra 2003 yılında kendisine ait Mavi Soğutma Ltd. Şti. firmasını kurdu. Firma bünyesinde yurt içi, yurt dışı firmaların ürünlerinin satışına yönelik mümessillik hizmetleri ve mekanik taahhüt işleri yaptığı firmasını 2018 yılında satışını yaparak emekli oldu.

Çalıştığı sektörün içerisindeki kadın mühendis arkadaşlarıyla Ankara’da 2003 yılında başlattığı sosyal amaçlı toplantılar, her geçen sene daha da fazla katılım ile büyüyerek ve güçlenerek bugüne gelme başarısını gösterdi. 15 yıldır devam eden bu sosyal organizasyonlar birlikteliğin nasıl bir sinerji yaratabileceğini gösterdi ve bu sinerjinin toplumsal bir faydaya dönüştürülmesine karar verildi.

Bu bakımdan çağdaş ve ayrımcılığın olmadığı bir çalışma ortamı yaratmak; matematik, fen bilimleri ve teknolojiye ilgi duyan kız çocuklarına mühendislik mesleğine sevdirmek, kadın mühendislerin mesleki ve kişisel gelişimlerini geliştirmek, ihtiyaç sahibi çocukların eğitim giderlerine yardımcı olmak gibi yüksek hedeflerle 2018 yılında kurulan Mühendis Kadınlar Derneği’nin (MÜKAD) kuruluş çalışmalarında bulundu. Özkal, MÜKAD’ın Yönetim Kurulu üyesi olarak sosyal sorumluluk çalışmalarını devam ettirmektedir.