Blog

6 Ağustos 2019

MÜKAD’dan Antalya’da Zigot Projesine Destek ve Eğitim İçin İşbirliği

Antalya Valiliği, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) İnovasyon Merkezi ve Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD)olmak üzere üç kurumsal yapı arasında imzalanan protokolle Çocuk Evleri’ndeki öğrenciler kodlama ve arduino eğitimleri alarak bilimle tanıştılar.

Ayrıca bu eğitimlerin verilebilmesi için eğitmen desteği sponsorluğunu üstlenen RUBİDUCK firması ile MÜKAD yine bir protokol dahilinde anlaştılar.

MÜKAD ‘ın öncelikli hedeflerinden biri mühendis ve mimar kadınlar tarafından Atatürk İlke ve Devrimlerine uygun, çağdaş eğitimin sağlanabilmesi ve ekonomik açıdan yardıma ihtiyacı olan başarılı çocukların ve gençlerin desteklenmesidir. Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğündeki çocuklara bilimi sevdirmek, endüstriyel alanda farkındalık yaratmak, araştırma alışkanlıkları kazandırmak, analitik düşünce yapısına sahip bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak amacıyla başlatılan bu projeye MÜKAD Yönetim Kurulu olarak hedeflerimiz ile örtüştüğü için destek olma kararı aldık. Bu proje kapsamında 33 öğrenci kodlama ve arduino eğitimlerine katılım sağladı.

ATSO İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitime 7 ila 17 yaş aralığındaki çocuklar katılırken, 4 haftalık eğitim,  Rubiduck eğitmenleri tarafından gerçekleştirildi ve bu eğitimler 4 hafta sürdü. Öğrenciler bu süreçte Temel Elektronik Bilgisi, Algoritmalar – Arduino Platformu, Kontrol Yapıları ve Fonksiyonlar, Dijital Giriş-Çıkış İşlemleri, Analog Giriş-Çıkış İşlemleri, Sensör Yapıları ve Uygulamaları, Tinkercad ile 3 Boyutlu Tasarım, Temel Kavramlar ve Katı Model Oluşturma ve 3 Boyutlu Yazıcılar ve Modeli Baskıya Hazırlama konu başlıklarında eğitimler aldılar.

Projeyle ilgili bilgi veren Makina Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı ve aynı zamanda Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD) Proje Sorumlusu Ayşen Hamamcıoğlu, bu eğitimler neticesinde öğrencilerin temel elektronik bilgisi, programlama bilgisi, sorun çözme becerisi, algoritma geliştirebilme becerisi, mekatronik alanda düşünebilme ve uygulama becerisinin geliştiğini ifade etti.

Projenin yürütülmesi konusunda yetkilendirilen MÜKAD Antalya il temsilcisi Yekta Acar ve Proje Sorumlusu Ayşen Hamamcıoğlu bu süreçte çocukların her derste yanında olarak projeyi desteklediler.

Bu projeye emek veren tüm paydaşlarımızı eğitime katkılarından dolayı kutluyoruz.

Haberler & Duyurular , , , ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir