Blog

29 Nisan 2020

Isıtma Soğutma Havalandırma Cihazlarında Kullanılan Filtre Tipleri Ve Filtrelerin Sınıflandırma Özellikleri

Makale Türü: Araştırma

 

ÖZET

Bu makalede hava filtrelerinin genel özellikleri, hangi kriterlere göre sınıflandırıldıkları ile ilgili temel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Makalemin sonunda yaşadığımız günlerde hayatımızı terörize eden Corona virüsü ve filtre etkisi (etkisizliği) üzerine de değinmek istedim.

Konuyu kullanım alanı yaygın olan basit tutuculuktaki filtreler ve yüksek hijyenik sınıflandırmalarda kullanılan filtreler olarak iki ayrı grup altında işledim. Bunlara ilave olarak havada taşınabilen partiküllerin hava akımı altında davranış özellikleri ve filtrelerin etkisi üzerine görüş paylaşımı yaptım.

 

ABSTRACT

In this article, various types of filters, including common terminology and important characteristics of them are written. At the end of the article, I tried to give a perspective why we should (or should not) talk about filtering airborne particles in nano dimensions, such as viruses and bacteria, with HEPA filters. In this manner, I gave a brief information of main principles of filtration of high efficiency filters and movement fhenomena of very small airborne particles in airflow.

Teknik Blog , , , , , ,
Bir Yorum
  1. orhan murat gürson 6 Mayıs 2020 at 14:22 Cevapla

    Şebnem hanım,

    makalenizi okudum. Çok faydalı bilgiler var, yaşadığımız pandemi sürecinde yanlış filtre kullanımlarının da ne kadar tehlikeli olacağını bilmemeiz gerekiyor. Emeğinize sağlık, teşekkürler
    Orhan Gürson. GMD+MOSKAY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir