Züleyha Özcan

Zuleyha Ozcan - MÜKAD Baskan YardimcisiGazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir proje firmasında çalışma hayatına başladı. Burada çalışmakta iken gelen teklif üzerine British Gas Türkiye Temsilciliği’ni yapmakta olan İnter Gas A.Ş. firmasına geçiş yaptı. Bahse konu firmada 3 yıl süre ile çalıştıktan sonra Isısan Isıtma ve Klima Sanayi A.Ş. firmasında Satış Mühendisi pozisyonunda görev yaptı. 2004 yılında buradaki görevinden ayrılarak kendi firması olan Derin Mekanik Mühendislik Ltd.Şti.’ni kurdu. Halen kendi firmasında “Mekanik Tesisat İşleri Uygulama” alanında iş hayatını sürdürmektedir.

Özcan, çalışma hayatı süresince Makine Mühendisler Odası (MMO) ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) gibi mesleki sivil toplum örgütlerinin çeşitli komisyonlarında aktif olarak görev aldı. TTMD’de Ankara İl Temsilciliği görevini yürüttükten sonra, Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerini başarı ile yürüttü.

2016 yılından bu yana Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği (ANGİKAD) üyesi olan Özcan, son iki yıldır derneğin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Farkındalık Komitesi’nde aktif olarak çalışmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında “kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi” ve özellikle kırsalda “kadın girişimciliğinin desteklenmesi” çalışmalarını sürdürmektedir.

2017 yılında Mekanik Tesisat sektöründe çalışan bir grup Kadın meslektaşı ile bir araya gelerek Mühendis Kadınlar Derneği’nin (MÜKAD) kuruluş çalışmalarında bulundu. Dernek, ekonomik açıdan dezavantajlı ancak eğitim hayatında başarılı çocukların eğitimine destek verilmesi, mühendislik mesleğinin kız çocuklarına sevdirilmesi ve teşviki, kadın mühendislerin istihdamlarının arttırılması ve fırsat eşitliği sağlanması amacıyla yola çıkmış olup, kuruluş sürecini 2018 yılında tamamlamıştır. Özcan, MÜKAD’da kurucu üye ve Başkan Yardımcısı olarak sosyal sorumluluk çalışmalarına devam etmektedir.