Günay Güney Yabaş

Günay Güney Yabaşİzmit doğumludur. Yıldız Üniversitesi Makine Fakültesi 1982 yılı mezunudur. Meslek hayatına Sungurlar Sun-Sez İzmir Kemalpaşa Fabrikası’nda Yatağan Termik Santrali projesiyle başladı. Ege Isısan, AFA İnşaat, TEBA Ente Dış Taahhüt bölümünde görev aldı.

1988’de Sepkimtaş adıyla kurduğu firmasında 16 yıl Teknik Müdür olarak hizmet sundu. Bayilik hizmetlerinde (Hair Klima, Ontrol Ege Bölge Bayii, Daikin, Mitsubishi Elektrik, Marienni) bulundu. Yurt içi ve yurt dışında valilikler, bakanlıklar, belediyeler, hastaneler, oteller, havaalanları, serbest bölge vb. projelerde taahhüt, imalat ve danışmanlık işlerini yürüttü. Tayland, Çin, Singapur, Belçika ve Almanya’da VRV ve VRF Sistemler fabrikalarında eğitim aldı ve birçok uluslararası fuara katıldı. Firma ürünlerini de SODEX’te ve TESKON’da sergiledi. 1996 yılından bu yana ASHRAE üyesidir.

Ankara’da Zafer İnşaat’ta ulusal ve uluslararası projelerin koordinasyonu yürüten Yabaş, Medical Park Hospital Ordu Hastanesi’nin danışmanlığını üstlendi. Amerikan Hill International Consultant’ın Libya El Fattah Üniversitesi projesinde HVAC Tasarım Kontrollüğü ve Bakü BP NOP Tower projesinde tasarım, şantiye ve test “HVAC Kontrol Şefi” olarak çalıştı. Ardından Kamu-Özel Hastaneleri’nin Müşavirlik teşkilatının kurulumunda görev aldı. Halihazırda Ütopya Soğutma Ltd. Şti. Danışmanlık ve Proje departmanında çalışmalarını sürdürmektedir. TTMD üyesidir. Evli olup, 2 oğlu bulunmaktadır.

Sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında İzmir Türk Koleji Okul Aile Birliği’ndeki üyelik döneminde, okul içinde yer alan Uşakizade Latife Hanım Köşkü’nün müze haline getirilmesi çalışmalarına katkıda bulundu. Ayrıca evinde çıkan yangında yüzü ve parmakları yanan 5 yaşındaki yoksul bir kız öğrencinin tedavisini ve eğitimini sağlayan ekipte yer aldı.

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yönetiminde bulunup, Bornova Belediyesi ile işsiz gençler yararına işbirliği yaptı ve İŞKUR teşviki ile istihdam imkanı sağlanmasına katkıda bulundu. EGE Soğutma Sanayi ve İş Adamları Derneği (ESSİAD), Sivil Toplum Dernekleri Birliği, Sanayi ve Ticaret Odası, İzmirliler Derneği’nde pek çok sosyal sorumluluk projesine imza attı. Buca Protestan Kilisesi’nin restorasyonunda Buca Belediyesi ile işbirliği yaptı.

Yabaş, kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak MÜKAD’da görev aldı. Çocukların, gençlerin ve kadınların eşit eğitim fırsatıyla önce ülkemize sonra da tüm evrene yararlı bireyler olarak yetişmesi, özellikle kızlarımızın mühendislik mesleğine ve ara meslek denen teknik servis işlerine özendirilmesi gerektiğine inanmaktadır. Çağdaş, laik, ATATÜRK İLKELERİNE İNANMIŞ, geleceğe dönük yüzlerin ancak bu şekilde yetişeceğine dair inancı tamdır.