Esma Sarıaslan Divrikli

Esma Sariaslan Divrikli - MÜKAD YK BaskaniAnkara Kız Lisesi ve Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. İş hayatı boyunca mekanik tesisat tasarım danışmanlık ve taahhüt alanlarında çalıştı.Hastane, Spor Salonları , Alışveriş Merkezleri , Oteller ,Kültür Merkezleri, Askeri ve lojistik yapılar, Endüstriyel bina sistem çözümleri, temiz su ve atık su arıtma sistem mekanikleri alanlarında çalışmalarda bulundu.

Mesleki yeterlilikleri arasında Sıhhi Tesisat , Isıtma ve Soğutma Sistemleri ,Klima ve havalandırma Sistemleri , Havuz Sistemleri ,Buhar Tesisatları , Otomatik Kontrol ve Bina Mekanik tesiasat Otomasyonları ,Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, proje yönetimi ve proje koordinatörlüğü  gibi konular yer almaktadır.

1990 yılından beri kendi firmasında  çalışmaktadır.Halen kendisine ait olan  ES-SA Mekanik Proje Müşavirlik firmasında Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nca ihtiyaç duyulan çeşitli illerdeki F-16 ve Yara ve Yangın Savunma Sistemleri simülatör binalarının proje müşavirliklerini yürütmüştür.Ülkenin dört bir yanında  Çorum, Ordu, Ankara, Konya, Gaziantep, Kırşehir, Rize, Ardahan ve Aydın’da pek çok kamu, özel ve üniversite hastaneleri ve sosyal tesisleri, otel zincirleri, dinlenme tesisleri ve öğretmenevlerinin mekanik tesisat uygulama projelerinde mekanik proje koordinatörü olarak görev aldı. Sivas, Isparta, Dursunbey, Muş ve Kahramankazangibi il ve ilçelerde spor kompleksleri, Şanlıurfa, Erzurum, Muş, Van, Diyarbakır, Adana İl Emniyet Müdürlükleri ve ÇevikKuvvet Kompleksi mekanik esisat proje ve ihale dosyalarının hazırlanması işi  çalışmalarından bazılarıdır.

Laboratuvar mekanik tesisat tasarımı konusunda uzman düzeyinde çalışmaları yapmaktadır.Kriminal Laboratuvarlar  Dozimetri Laboratuvarları , Kimya Laboratuvarları ,Hayvan Laboratuvarları ,ve biyo-güvenlik seviyesi yüksek laboratuarlar(BSL2-BSL3), gibi   mekanik sistem tasarımları, uygulama projesi ve ihale dosyası hazırlanması işi projelerinde proje yöneticiliği, yaptığı çalışmalardan bazılarıdır.

25. Dönem Makine Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi Kadın Komisyonu başkanı olarak vazife aldı. 8 Mart2018 Dünya Kadınlar Günü’nde“İklimlendirme Sektörünün Mühendis Kadınları Konuşuyor” adlı panele konuşmacı olarak katıldı.Türk Tesisat Mühendisleri Derneği,Ankara Ticaret Odası ve Makina Mühendisleri Odası üyesi, Ankara Kız Lisesi Mezunlar Derneği 2.Başkanı ve Mühendis Kadınlar Derneği (MÜKAD) Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı olarak sivil topluma hizmet görevini sürdürmektedir.MÜKAD’da, Atatürk ilke ve devrimleri ışığı altında, başarılı ancak ekonomik yönden dezavantajlıçocukların eğitimine katkıda bulunmak için burs fonu oluşturulmasına destek sağlamak vekadın mühendislerin toplumdaki yerini daha da güçlendirmek gibi hedefleri yerine getirme konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Serbest zamanlarında hikaye ve roman deneme çalışmaları yapan Esma Sarıaslan Divrikli, evli ve iki çocuk annesidir.