Blog

16 Mart 2020

Corona Virüs ve İklimlendirme Sistemleri Hakkında

Küresel bir salgın haline dönüşen  COVID-19, 12.03.2020 tarihi itibariyle ülkemizde de tehdit oluşturmaya başlamıştır. Ülke çapında  salgına dönüşmesini engellemek üzere  en üst seviyede kriz yönetimi devreye girmiştir. Kriz yönetim merkezini ve özellikle TC. Sağlık Bakanlığı yetkililerini dikkatle izlemek gerekliliği doğmuştur.

Bizler uzun yıllardır hastane, laboratuvar ve her türlü sağlık yapıları için  mimarlık ve mühendislik hizmetleri  veren  mühendis ve mimar kadınlar olarak  bu aşamada iklimlendirme sistemlerinde de bir takım tedbirlerin alınması gerektiğini hatırlatmak ve  “iklimlendirme sistemlerinin periyodik bakımları ve otomasyon sistemlerinin kontrolü” konularına yetkililerin dikkatini çekmek istiyoruz.

Her sistemde olduğu gibi mekanik sistemlerin de şartnamelere  uygun olarak periyodik bakımlarının  yapılması gerekir.  Ne yazık ki,  zaman zaman gözardı edilebilen ve yeterli hassasiyetin gösterilmediği bu konu,  içinde bulunduğumuz mevcut şartlarda  risk oluşturabilme potansiyeline sahiptir.    Özellikle kamusal mekanlardaki  havalandırma sistemlerinin temizlikleri ve işletim senaryolarının gözden geçirilerek revize edilmesinin  önemine vurgu yapmak istiyoruz.

MÜKAD  olarak yetkili kurum ve kuruluşlara  gerekli desteği vermeye hazır olduğumuzu bildirir, virüse maruz kalan tüm hastalara  acil şifalar dileriz.

 

Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği adına

MÜKAD YÖNETİM KURULU

Haberler & Duyurular , , , ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir